
J. S. Bach: Máté-passió, BWV 244
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. április 15. kedd, 19:30
Kovács Ágnes – szoprán
Balogh Eszter – alt
Bernhard Berchtold – Evangélista
Megyesi Zoltán – tenor
Melkovics Zoltán – Jézus
Julian Orlishausen – basszus
Purcell Kórus, Orfeo Zenekar
Vezényel: Vashegyi György
A Máté-passiót – a zenetörténet egyik legjelentősebb alkotását – Johann Sebastian Bach (1685–1750) a lipcsei Tamás-templom karnagyaként írta, szolgálati idejének elején, a mű bemutatójára 1724 nagypéntekén a Nikolaikirchében került sor. A Krisztus szenvedéstörténetét megjelenítő oratorikus mű, a zeneszerző életművének legterjedelmesebb munkája a nagyheti szertartások része volt, de hangversenytermekben máig gyakran szólal meg ebben az időszakban – ahogyan most is, a Haydneum zeneakadémiai bérletében, a Purcell Kórus, az Orfeo Zenekar és a hozzájuk csatlakozó, elsőrangú nemzetközi szólistagárda előadásában, Vashegyi György vezényletével.
Bach a Máté-passiót a Picander művésznevet használó Christian Friedrich Henrici (1700–1764) szövegére komponálta. A német költő a zeneszerzőhöz hasonlóan 1723-ban költözött Lipcsébe, és számos Bach-kantátához is librettóval szolgált. Ahogy sok más passióban, Bach remekművében is az úgynevezett testóra: recitativókat éneklő tenorra hárul a legnagyobb feladat: a szenvedéstörténet elbeszélése. A 78 számból álló, kétrészes Máté-passió kettős kórust és kettéosztott zenekart foglalkoztat, a művet nagyszabású nyitó- és zárókórus keretezi, a kompozíció műfaji és formai világában meghatározó szerepet játszanak a lélek reflexióit megszólaltató áriák, a nép hangját közvetítő kórustételek és a tagoló szerepű, ám erkölcsi tanulságot is megfogalmazó korálok. A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar több mint három évtizede működik a magyar historikus régizenei interpretációs gyakorlat két meghatározó műhelyeként. Alapítójuk, Vashegyi György, a magyar zeneélet középponti művészegyénisége máig a két együttes vezetője. A produkcióban részt vevő énekesek valamennyien a stílus kiváló ismerői, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar állandó partnerei.
Szerelem, érzékiség, pénz és botrány utáni hajsza Jean de Létraz pazar bohózatában, parádés szereposztással. Házasoknak kötelező! Szingliknek még inkább!
Egy fiatal polgárlány nem könnyű mindennapjait éli, karnyújtásnyira a megvetett, megpecsételt kárhozattól, ahova a szegénysorsú fiatal lányok jutnak. Kiváltképp, ha éppen az édesanyja a kerítő, és nővérei már régen beléptek az „üzembe”. Mayer Fanninak azonban a sors kezet nyújt egy magyar nábob személyében. Az életet azonban nem a mesei fordulatok építik: a jószándékú férfi nem egy bibliai nábob, hanem egy megtért, tékozló mágnás, egy idős nemes: Kárpáthy János, aki maga is a megváltást keresi. Két kiutat kereső ember szomorú találkozása ez, amely mégis megnyitja a szívet egy szerethetőbb jövő felé.
Aronsen művének középpontjában egy kusza szerelmi történet és a megállíthatatlan olvadás áll – kérdés, hogy kit melyik fenyeget jobban. A…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!